SPONSORUMUZ

ÇİZTANBUL, kreatif anlamda tamamen Studio Rodeo bünyesinde tasarlanmış ve uygulanmış bir proje. İstanbul’u merkeze alan bir dizi çalışmanın ilk ayağını oluşturan kitabımız, sanatçıların imza günleri ve benzer paralel etkinliklerle yıl boyu gündemde kalacak.

ÇİZTANBUL’u gerçekleştirirken, Türkiye dışından çizgi roman sanatçılarının günümüz İstanbul’unu herhangi bir önyargıları veya hazır bir hikayeleri olmaksızın keşfetmelerini şart koştuk. Farklı gruplar halinde konuk ettiğimiz birbirinden değerli yetenekler, ilham kaynaklarını bu çalışma ziyaretleri sırasında bulacaktı. Nitekim, öyle oldu… ÇİZTANBUL’da karşınıza çıkacak mekânlar, insanlar, hayvanlar, nesneler, sosyal halet-i ruhiye ve saire, hep bu ziyaretler sırasında birinci elden yaşanan, gözlemlenen veya hayal edilen unsurlara dayanıyor.

ÇİZTANBUL sanatçılarının olabildiğince çok sayıda farklı semte, müzeye, tarihî esere, parka, bahçeye, hatta şehir haritasında altı pek çizilmemiş ara sokağa girip çıkabilmesi, bizlerin rehberliğinin yanısıra, ciddi lojistik olanaklar gerektiriyordu. Konaklama ve seyahat masraflarının yanısıra, tüm bu lojistik ihtiyaçlar (araçlar, deneyimli şoförler vb.) Sur Balık restoranları tarafından karşılandı.

Turizm alanında faaliyet gösteren Dorak Holding’e bağlı bir iştirak olan Sur Balık, ÇİZTANBUL’un arkasındaki tek sponsordur.


Kitapta dikkatinizi çekebilecek tüm diğer mekân, yapı, marka ve benzeri unsurlar ise, tamamen sanatçıların kreatif ihtiyaçları doğrultusunda, İstanbul’da gezip gördükleri yerleri ve karşılaştıkları çeşitliliği ortaya koymaları amacıyla anılmış veya resmedilmiştir.

Dany Henrotin ve Roberto Diso’nun öykülerindeki bazı sahneler, Sur Balık’ın Sarayburnu’ndaki restoranında geçiyor. Her bir sanatçı, en az bir kez bu mekândaki toplu yemeklere katılmıştı. İstanbul’u aynı dönemde ziyaret eden (ve burada tanışıp arkadaş olan) Dany ve Diso, hem sponsorun yakın ilgisinden, hem Sur Balık’ın menüsünden son derece etkilendiler ve öykülerindeki karakterleri de Sur Balık’a konuk ettiler.

Bugüne dek Türkiye merkezli özgün bir çizgi roman projesine en büyük somut katkıyı sağlamış marka haline gelen Sur Balık’ın resmi sitesi burada.

Studio Rodeo ekibi olarak, zorlu kreatif çalışmamızı mümkün kılan desteklerinden ötürü Sur Balık yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s